Image Comics’ talent was honored with 26 total Eisner nominations yesterday and shares the lead with DC as the publisher with the most nominations this year. Zoe Thorogood is the creator with the most nominations this year to her name, with five.
Image titles have received 20 nominations plus six shared nominations for a total of 26 Eisner nominations. The judges have also nominated Image Comics’ President Todd McFarlane for consideration to voters for induction into the Hall of Fame this Summer.
Below is the list of Image Eisner nominees, the full list of nominees can be found here: Comic Watch: 2023 Will Eisner Comic Industry Award Nominees Announced
Best Continuing Series
- The Department of Truth, by James Tynion IV and Martin Simmonds (Image)
- Killadelphia, by Rodney Barnes and Jason Shawn Alexander (Image)
Best New Series
- Love Everlasting, by Tom King and Elsa Charretier (Image)
- Public Domain, by Chip Zdarsky (Image)
Best Publication for Teens (ages 13-17)
- Clementine Book One, by Tillie Walden (Image/Skybound)
- Do A Powerbomb! by Daniel Warren Johnson (Image)
Best Humor Publication
- I Hate This Place, by Kyle Starks and Artyom Topilin (Image/Skybound)
- Mr. Lovenstein Presents: Failure, by J. L. Westover (Image/Skybound)
Best Anthology
Creepshow, edited by Alex Antone and Jon Moisan (Image/Skybound)
Best Graphic Memoir
It’s Lonely at the Centre of the Earth: An Auto-Bio-Graphic-Novel, by Zoe Thorogood (Image)
Best Adaptation from Another Medium
Rain by Joe Hill, adapted by David M. Booher and Zoe Thorogood (Image/Syzygy)
Best Writer
- Tom King, Batman: Killing Time, Batman: One Bad Day, Gotham City: Year One, The Human Target, Supergirl: Woman of Tomorrow (DC); Love Everlasting (Image)
- James Tynion IV, House of Slaughter, Something Is Killing the Children, Wynd (BOOM! Studios); The Nice House on the Lake, The Sandman Universe: Nightmare Country (DC), The Closet, The Department of Truth (Image)
- Chip Zdarsky, Public Domain, Newburn (Image), Stillwater (Image Skybound); Daredevil (Marvel)
Best Writer/Artist
Zoe Thorogood, It’s Lonely at the Centre of the Earth (Image)
Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team
- Jason Shawn Alexander, Killadelphia, Nita Hawes’ Nightmare Blog (Image)
- Sean Phillips, Follow Me Down, The Ghost in You (Image)
Best Painter/Multimedia Artist (interior art)
- Sana Takeda, The Night Eaters: She Eats the Night (Abrams ComicArts); Monstress (Image)
- Zoe Thorogood, Joe Hill’s Rain (Image/Syzygy)
Best Cover Artist (for multiple covers)
- Alex Ross, Astro City: That Was Then . . . (Image); Fantastic Four, Black Panther (Marvel)
- Sana Takeda, Monstress (Image)
- Zoe Thorogood, Joe Hill’s Rain (Image/Syzygy)
Best Coloring
- Jean-Francois Beaulieu, I Hate Fairyland 2022, Twig (Image)
- Jacob Phillips, Follow Me Down, The Ghost in You, That Texas Blood (Image)
- Dave McCaig, The Walking Dead Deluxe (Image/Skybound), The Incal: Psychoverse (Humanoids)
Best Lettering
- Pat Brosseau, Batman: The Knight, Wonder Woman: The Villainy of Our Fears (DC): Creepshow, Dark Ride, I Hate This Place, Skybound Presents: Afterschool (Image/Skybound)
- Nate Piekos, Black Hammer Reborn, Minor Threats, Shaolin Cowboy, Stranger Things: Kamchatka (Dark Horse), I Hate Fairyland, Twig (Image)
The awards will be presented in July at San Diego Comic-Con.
Comic Watch congratulates this year’s nominees, and stay tuned this summer for the winners.